Warszawa miastem przyjaznym zwierzętom.
Założeniem naszego projektu było przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej popularyzacji przepisów znowelizowanej Ustawy o ochronie zwierząt, w tym przede wszystkim humanitarnego traktowania zwierząt.
Ustawa o ochronie zwierząt reguluje relacje między ludźmi i zwierzętami, przyznając zwierzętom prawa a na ludzi nakładając obowiązki związane z opieką i ochroną nie tylko swoich domowych pupili, ale wszystkich zwierząt żyjących wokół. W przypadku naruszenia tych praw możliwe jest nałożenie sankcji karnych.
W ramach kampanii chcieliśmy poinformować o najważniejszych zapisach Ustawy o Ochronie Zwierząt i jednocześnie przekazać standardowy katalog właściwych zachowań.
W Polsce zwierzę jest ciągle traktowane w kategoriach rzeczy, która jest potrzebna lub nie. Jeśli ktoś nie ma szacunku do życia zwierząt to jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie go miał także dla ludzkiego życia czy zdrowia.
Wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do istnienia. Prawa zwierząt odnoszą się bowiem do ludzi i to przez nich powinny być sankcjonowane.
Jak wskazują statystyki sądowe, spraw o znęcanie się nad zwierzętami jest bardzo wiele, ale o wyroku skazującym słyszy się bardzo rzadko. Wiele osób czuje się wobec tego bezkarnie. Ważne jest uwrażliwienie społeczeństwa, aby nie pozostawało bierne i nie akceptowało aktów przemocy nad zwierzętami. Ważne jest także, żeby nowe przepisy nie były martwe. Jeżeli będą respektowane, jest realna szansa na poprawę losu czworonogów.
W ramach projektu przygotowaliśmy spot poświęcony prawom zwierząt, który emitowany był w październiku w TVP Warszawa.
Jednocześnie prowadzona była kampania w Internecie.
7 października w wydawnictwie „Nasze Miasto” ukazała się przygotowana przez nas publikacja „Prawo na 4 łapach”.
Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.