Światowy dzień kotów wolno żyjących

16 października 2013 roku obchodzimy światowy dzień kotów wolno żyjących. Warto więc rozejrzeć się wokół. Nasze podwórka i piwnice zamieszkują koty wolno żyjące, czyli zwierzęta, które urodziły się na ulicach lub w piwnicy. Koty wolno żyjące są elementem ekosystemu miejskiego.

Koty wolno żyjące są prawnie chronione przez zapis  w Ustawie „ Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólno narodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu”. Nie wolno tych zwierząt wyłapywać i wywozić, ani też utrudniać im bytowania w ich naturalnych schronieniach na terenie zabudowanym, jakim są dla nich na przykład nasze piwnice.

Małe koty w wielkim mieście

Ich obecność w naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu  się gryzoni takich jak myszy i szczury.

Kotów wolno żyjących NIE WOLNO wyłapywać i wywozić, ani też utrudniać im bytowania w ich naturalnych schronieniach na terenie zabudowanym,  jakim są dla nich na przykład nasze piwnice.

Wszelkie przejawy okrucieństwa i niehumanitarnego traktowania  mogą stać się przedmiotem postępowania sądowego wobec osób, które nie  przestrzegają praw zwierząt. Do takich działań należy między innymi świadome  zamykanie zwierząt w pomieszczeniach, umożliwiając im wydostanie się, co  skazuje je na śmierć z głodu i pragnienia.

10 sposobów jak możesz pomóc kotom wolno żyjącym:

 • Nie dopuść do ich nadmiernego rozmnażania. Sterylizacja  i kastracja kotów wolno żyjących to najbardziej humanitarny i efektywny sposób  ograniczenia liczby bezdomnych zwierząt.
 • Pozwól kotom wolno żyjącym żyć bezpiecznie na ulicach,  parkingach  i w piwnicach, które traktują jako swoje domy. Czują się tu bezpiecznie
 • Pomóż innym robić to co jest właściwe. W każdej społeczności  są osoby, którym los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny. Spróbuj dotrzeć do  nich. Przyda im się pomoc. Jeśli nie chcesz pomagać, to przynajmniej nie  przeszkadzaj.
 • Zadbaj o to, aby koty miały bezpieczne, ciepłe i suche schronienie, dostęp do wody oraz posiłek. Koty nie są w stanie samodzielnie znaleźć w mieście pożywienia. Należy je dokarmiać. Zachowaj czystość i zawsze sprzątaj po karmieniu. Dzięki temu mieszkańcy domów, w których zamieszkują koty, nie będą mieli powodów do narzekań.
 • Zapewnij im bezpieczne wejście i wyjście do  pomieszczenia, w którym mieszkają. Możesz zamontować specjalne okienko uchylne.  Spróbuj uzgodnić to z administracją domu.
 • Możesz zbudować dla nich specjalnie ocieplone budki, że styropianu lub drewna. Pamiętaj jednak o tym, aby postawić je w bezpiecznych  dla kotów miejscach.
 • Pomóż kotom wolno żyjącym przetrwać zimę. Mróz,  lodowaty wiatr i opady śniegu, to dla nich prawdziwy dramat. Trudności w  zdobyciu pożywienia oraz brak schronienia przed zimnem sprawiają, że koty stają się bezradne, chorują i głodują. Wszystko to powoduje, ze wiele z nich po  prostu umiera.
 • Dokarmiaj je, otwieraj piwniczne okna, pozwalając  schronić się przed mrozem.
 • Wyprowadzaj psa na spacer na smyczy. Do klinik trafia  wiele kotów, które zostały bardzo poważnie pogryzione przez psy.
 •  Na naszych podwórkach jest  miejsce dla wszystkich zwierząt.
 • Daj szansę kotom na nowe, szczęśliwe życie – adoptuj i  zachęcaj innych do świadomej adopcji.
 • Możesz zaangażować swój czas, energię i wiedzę,  zostając wolontariuszem jednej z organizacji zajmujących się opieką nad  zwierzętami.