Przyjaciel z wyboru

 CZYLI CO MUSISZ WIEDZIEĆ ZANIM ADOPTUJESZ ZWIERZĘ

Przybycie kota lub psa do domu zapewne zmieni całe twoje życie. Jego cudowne towarzystwo nakłada na opiekuna wiele nowych obowiązków. Przede wszystkim  bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za życie i zdrowie swojego podopiecznego.

 Co roku na ulice i do schronisk trafia tysiące porzuconych zwierząt. To właśnie ofiary ludzkiej bezmyślności i braku wyobraźni.

Zanim więc podejmiesz decyzję, dokładnie przemyśl wszystkie za i przeciw i zadaj sobie kilka ważnych pytań. Pamiętaj o tym, że  człowiek staje
się w pełni odpowiedzialny za zwierzę, którym się zaopiekował.

DLACZEGO CHCESZ  ADOPTOWAĆ ZWIERZĘ ?

Szukasz przyjaciela na dobre i na złe? Potrzebne Ci towarzystwo w samotne wieczory? A może chciałbyś mieć miłego kota, który będzie lubił wylegiwać się na Twoich kolanach? Lub też psa, który ochroni Twój dom przed obcymi? Z jakiegokolwiek powodu chcesz adoptować zwierzę zastanów się, czy Twoja decyzja o adopcji jest przemyślana. Zwierzę nie jest rzeczą, którą można po prostu oddać lub wyrzucić  kiedy przestanie nam się podobać.

CZY JESTEŚ GOTÓW NA DŁUGOLETNIE ZOBOWIĄZANIE ?

Koty i psy mogą żyć nawet do 20 lat. Decydując  się więc  na zwierzę w domu
przyjmujesz na siebie obowiązek opieki nad nim przez długie lata. Zwierzę
stanie sie nierozerwalną częścią twojego życia.

Jeśli jesteś starszą osobą, zastanów  się, czy będziesz w
stanie zapewnić zwierzęciu właściwą opiekę, kiedy Ciebie zabraknie lub gdy sam będziesz potrzebować pomocy. Zadbaj o przyszłość twojego  podopiecznego. Pomyśl  komu możesz w pełni zaufać i kto
mógłby przejąć twoje obowiązki. Musisz mieć pewność, że gdy ciebie zabraknie, twoje  zwierzę nie trafi na ulicę lub do schroniska.

CZY WIESZ JAKIE ZWIERZĘ BĘDZIE DLA CIEBIE NAJBARDZIEJ ODPOWIEDNIE ?

Przy wyborze zwierzęcia nie kieruj się  tylko jego wyglądem zewnętrznym.  Weź   pod uwagę przede wszystkim cechy charakteru.  Zastanów się jaki zwierzak pasuje do twojego charakteru i trybu życia jaki prowadzisz, czego od niego oczekujesz i czy jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki.

Dorosłe  zwierzę  jest  o wiele mniej kłopotliwe i można już coś więcej powiedzieć o jego charakterze i upodobaniach.  Dorosłe zwierzę to także  doskonały towarzysz dla twojego kilkuletniego dziecka.

 Pamiętaj o tym, że kociętom i szczeniętom  trzeba poświęcić znacznie więcej uwagi, będziesz ich musiał wielu rzeczy nauczyć.

 KOT CZY PIES ?

Oto jest pytanie. Zarówno kot, jak i pies ma swoje wady i zalety. Ale to od przyszłego opiekuna zależy, na co zwraca większą uwagę, a co nie ma dla niego znaczenia. Z wyborem zwierzęcia jest dokładnie tak samo jak z wyborem przyjaciela.

Zanim zdecydujesz się na jakieś zwierzę dowiedz się jak najwięcej o jego zwyczajach i  potrzebach. Poszukaj informacji w Internecie, porozmawiaj z osobami, które mają zwierzęta, przejrzyj fachową literaturę, zapytaj osób pracujących w schroniskach.

 CZY STAĆ CIĘ NA UTRZYMANIE ZWIERZĘCIA ?

Przeanalizuj swój domowy budżet  i sprawdź czy będzie cię stać na utrzymanie zwierzęcia  i zapewnienie mu stałej opieki weterynaryjnej. Każde zwierzę wymaga odpowiedniego odżywiania, profilaktycznych wizyt u lekarza weterynarii oraz szczepień. Pamiętaj także o konieczności sterylizacji lub kastracji.

CZY STARCZY CI CZASU I CIERPLIWOŚCI NA NOWE OBOWIĄZKI ?

Zastanów się, czy będziesz miał odpowiednio dużo czasu i energii aby zająć się swoim podopiecznym.  Biorąc do domu zwierzaka, niezależnie
od tego jakiego, musisz przygotować się na poświęcanie mu czasu i dbanie o jego zdrowie. Pies jest pod tym względem z reguły bardziej absorbujący.
Jeśli jesteś typem „kanapowca” i nie lubisz spacerów, pomyśl raczej  o adopcji kota.

CZY TWÓJ DOM JEST ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWANY ?

Zanim adoptujesz zwierzę upewnij sie, ze twój dom jest bezpiecznym miejscem, w którym nie czyhają na nowego mieszkańca niemiłe niespodzianki. Usuń  lub zabezpiecz niebezpieczne przedmioty i rośliny. Przez pierwsze dni Waszego wspólnego mieszkania, warto  poświęcić zwierzęciu  szczególnie dużo uwagi i troski.

 CZY JESTEŚ GOTÓW ZMIENIĆ SWOJE ZWYCZAJE ?

Przyjęcie zwierzęcia pod swój dach, może spowodować konieczność zmiany twoich dotychczasowych zwyczajów, a tym samym wprowadzenie zupełnie nowych.  Jeśli przeczulony jesteś na punkcie czystości to biorąc zwierzę musisz wiedzieć, że wraz z nim pojawią się w domu także kłaczki sierści. Kot  na przykład lubi skakać po meblach i grzebać w doniczkach z kwiatkami.

CZY TWOJA RODZINA JEST GOTOWA  NA ADOPCJĘ ?

Decyzja o adoptowaniu zwierzęcia  musi być omówiona i skonsultowana ze
wszystkimi członkami rodziny. Pamietaj ! To jest  wasza wspólna decyzja i każdy z domowników musi wyrazić na nią zgodę.

Przed podjęciem decyzji koniecznie upewnij się także, że nikt z Twojej  rodziny nie ma alergii na  sierść.

Nie ulegaj zachciankom dzieci. Twoja kilkuletnia pociecha jest jeszcze  zdecydowanie  zbyt mała, aby opiekować się jakimkolwiek żywym stworzeniem i to właśnie  Ty zostaniesz jego głównym opiekunem.

 

WAKACJE – RAZEM CZY OSOBNO ?

Dokładnie przemyśl, co zrobisz ze zwierzęciem  w okresie wakacji. Czy będziesz zabierać go w podróż ze sobą, czy też zapewnisz  mu
opiekę podczas Twojej nieobecności. Możesz  na przykład zwierzę oddać do specjalnego hotelu, ale musisz pamiętać, że związane jest to także z dodatkowymi kosztami. W okresie wakacji drastycznie  wzrasta liczba porzucanych zwierząt.

 

 GDZIE MOŻNA ADOPTOWAĆ ZWIERZĘ ?

 Najlepiej adoptować je  ze schroniska. Jest tam wiele cudownych , porzuconych  zwierząt, które czekają aby znaleźć dom . Takie rozwiązanie ma też inną zaletę. Opiekunowie w schronisku, mogą bardzo dużo powiedzieć Ci na temat Twojego wybrańca, jego zachowań i przyzwyczajeń. Pomogą też dobrać właściwe zwierzę dla Ciebie.