Często zachowania kotów takie jak drapanie mebli, atakowanie kostek u nóg, agresja czy też brudzenie poza kuwetą są dla ich opiekunów trudne do zniesienia. Wiele z takich zachowań, przy prawidłowym podejściu i cierpliwości opiekunów, może zostać skorygowana. Przede wszystkim jednak należy zwrócić się do lekarza weterynarii, aby sprawdzić, czy zmiana w zachowaniu naszego pupila, nie jest spowodowana problemami medycznymi. Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy takie zachowanie nie jest oby związane ze stresem. Jeśli tak, należy w pierwszej kolejności znaleźć sposób, w jaki można byłoby ów stres zniwelować. Czasem wystarczy kupno drapaczki lub innych kocich zabawek do polowania, łapania i gryzienia. W ten sposób kot będzie mógł demonstrować naturalne zachowanie drapieżcy. Jeśli problem nie minie, można spróbować zastosować syntetyczny odpowiednik feromonu dobrego samopoczucia FELIWAY, który sprawia, że kot czuje się lepiej, jest spokojny w nowych i nietypowych sytuacjach, zapobiega oznaczaniu terytorium i drapaniu mebli
Feromon dobrego samopoczucia, służy kotom do oznaczania terytorium, w którym czują się pewnie i bezpiecznie. Jego obecność wpływa uspokajająco na koty, dzięki czemu można zredukować takie zachowania jak oznaczanie terytorium moczem czy drapanie np. mebli. Zawiera on feromon „społeczny”, który wykorzystywany jest przez kocie matki do łagodzenia napięcia i konfliktów między kotami żyjącymi razem.
Najczęstszymi źródłami stresów, które powodują problemy w zachowaniu się kotów, są przede wszystkim czynniki które zagrażają ich terytorium oraz brak uwagi poświęcanej zwierzęciu. Nowy kot lub inne zwierzę, dziecko, obcy ludzie mogą spowodować u kotów zaburzenia emocjonalne.
Koty to zwierzęta o bardzo wrażliwej psychice i bardzo łatwo wywołać u nich stres. Najczęściej jednak właściciel nie zdaje sobie sprawy, że jego pupil cierpi z powodu stresu. Jest to spowodowane tym, iż koty słabo sygnalizują, że dzieje się z nimi coś niedobrego (jest to normalna reakcja, ponieważ w naturalnym środowisku wykazując słabość zmniejszają swoje szanse na przeżycie). Ponadto, powód stresu może być tak niespodziewany, że właścicielowi nie przyjdzie nawet do głowy, aby skojarzyć go z niepokojącym zachowaniem kota. Obserwujmy zatem nasze koty, aby móc w odpowiednim momencie zareagować.