Koty to wspaniałe, ale jednocześnie bardzo wrażliwe zwierzęta. W związku z warunkami, w jakich kiedyś żyły, rzadko okazują, że coś im dolega. Dlatego warto im się przyglądać i poznać sygnały, które mogą wskazywać problemy. Stres bowiem bywa dla kotów bardzo niebezpieczny. Przewlekły stres może prowadzić do wielu chorób. Warto zatem zwrócić uwagę na niepokojące zachowanie kota i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania.
Istnieje wiele objawów stresu u kotów. Należy jednak podchodzić do tego bardzo indywidualnie, w zależności od charakteru kota i jego socjalizacji. Warto pamiętać o tym, iż nie każdy objaw (taki jak utrata apetytu, łupież, apatia) jest objawem stresu – często mogą być to symptomy jakiejś innej choroby. Gdy następujące objawy występują często lub długo utrzymują się, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii:
- mruczenie – może być złudne, ponieważ koty zwykle mruczą, gdy są szczęśliwe i czują się bezpiecznie. Mruczenie w stresującej sytuacji pełni funkcję samouspokojenia,
- nadmierne ślinienie się,
- apatia i brak chęci do zabawy,
- skurcze uszu, które są skierowane do tyłu,
- nerwowe mycie,
- nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne,
- drżenie ciała,
- utrata włosów (intensywne wypadanie), oraz pojawienie się łupieżu,
- dyszenie,
- wokalizacja – wydawanie dźwięków,
- rozszerzone źrenice,
- ukrywanie się,
Objawy przewlekłego, bardzo silnego stresu (w takiej sytuacji należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ kot z takimi objawami odczuwa znaczny dyskomfort, a nawet ból):
- wygryzanie, wylizywanie lub intensywne drapanie aż do powstania ran,
- wypadanie włosów w znacznej ilości,
- załatwianie się poza kuwetę lub powstrzymywanie moczu,
- zaburzenia odżywiania, utrata apetytu i przede wszystkim utrata masy ciała,
- apatia i utrata chęci do zabawy,
- wymioty, biegunka, zaparcia
- zwiększenie lub zmniejszenie temperatury ciała,
- agresja,
- zmiany w zachowaniu pielęgnacyjnym (kot może przestać się myć).