Bezpieczny koci dom

Kot słynie ze swej niezależności. Uwielbia chadzać swoimi drogami,  robi tylko to na co ma ochotę. Pamiętajmy jednak o tym, że mieszkanie w bloku  wielkiego miasta może być dla niego bardzo niebezpieczne. Zwykle koty czują  się całkiem szczęśliwe w takim otoczeniu, pod warunkiem, że zadbamy o to aby zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Kotu trzeba dostarczyć wielu zabawek, a najlepiej zapewnić  obecność innych kotów  J Towarzystwo drugiego kota sprawi, że trzymany w domu kot nigdy nie będzie czuł się samotny czy znudzony.

Mieszkanie dla kota, zwłaszcza młodego, może okazać się pełne zasadzek. Pamiętajmy o tym, że koty są z natury bardzo ciekawskie. Lodówka, piekarnik, pralka nie powinny być nigdy otwarte. Nie należy zostawiać bez kontroli gotującego się na kuchence obiadu czy czajnika.

 

Koty mogą ogryzać rośliny doniczkowe oraz  kwiaty w wazonie.  Niektóre kwiaty mogą być  jednak dla kota trujące (np. bluszcze, filodendrony, dieffenbachia czy poinsecja). Kruche, delikatne przedmioty i ozdoby mogą stać się ofiarą kocich gonitw i harców. Inne niebezpieczeństwa to: chemikalia, detergenty, ostre przedmioty, igły i agrafki oraz plastykowe torby. Uważajmy również na otwarty kosz na śmieci i pozostawione jedzenie.

Śmiertelnym zagrożeniem są dla kotów otwarte okna.  Pamiętajmy, że koty uwielbiają  przygody.  I choć znane przysłowie mówi, że „kot zawsze spada na cztery łapy”, nie jest  to prawdą i nie należy tego sprawdzać. Wystarczy jeden ptaszek lub owad, aby kot podążył za swoim instynktem i postanowił zapolować, co niestety może skończyć się często tragicznym w skutkach  upadkiem z wysokości. Szczególną pułapką mogą stać się dla naszych podopiecznych szczeliny w uchylnych  oknach.  Próba wydostania się przez takie uchylone okno , najczęściej kończy się zaklinowaniem zwierzęcia w zwężającej się ku dołowi szczelinie. Z takiej pułapki kot nie ma szans samodzielnie się wydostać. Każdy wykonany przez kota ruch, coraz bardziej zakleszcza go w szczelinie. Tak zaklinowane zwierzę, bez pomocy,  z całą pewnością udusi się w ciągu kilkunastu minut.  Pamiętajmy więc, aby nigdy nie zostawiać kota samego w pokoju z uchylonym oknem.

Na rynku dostępnych jest  obecnie wiele rozwiązań, które  zabezpieczają okna i balkony i pomagają uchronić naszych milusińskich przed  bólem i cierpieniem. Zachęcamy więc   do przezorności i zapewnienia kotom bezpieczeństwa.